Začíname s behom: Ako si vybrať športové veci - funkčné oblečenie: Jednoduchý návod pre začiatočníkov


Vstup do sveta behu môže byť pre niektorých ľudí trochu odstrašujúci a zároveň sa to javí ako nemožná výzva. Pravdou však je, že beh je jednou z najjednoduchších a najdostupnejších foriem cvičenia, aké si môžete vybrať. Ak ste úplný začiatočník, ktorý nikdy pravidelne nebehával a chcete začať behať, tu je jednoduchý návod, ktorý vám pomôže začať.
 1. Pred začatím akéhokoľvek nového cvičebného programu, vrátane behu, je vždy dobré poradiť sa so svojím lekárom, najmä ak máte nejaké zdravotné problémy alebo ste dlhšiu dobu neboli fyzicky aktívny. Lekár vám môže dať odporúčania a uistiť sa, že beh je pre vás bezpečný.


 1. Správna obuv je pri behu nevyhnutná ako aj športové veci ako napr. kvalitné športové tričká. Investícia do kvalitnej bežeckej obuvi a športového oblečenia sa neskôr výrazne vráti. Vyberte si pohodlnú obuv, poskytnite nohám dostatočnú oporu a pružnosť a funkčné oblečenie, ktoré vám poskytne pohodlie počas celého behu. Navštívte špecializovanú predajňu bežeckej obuvi, kde vám poradia s výberom toho správneho páru. Športové veci si môžete objednať cez internet.


 1. Než začnete behať, stanovte si jasný a reálny cieľ. Môže to byť napríklad zabehnutie určitej vzdialenosti, dosiahnutie určitého časového limitu alebo jednoducho zlepšenie celkovej kondície o presné percento alebo zníženie metabolického veku. Stanovenie cieľa vám dá motiváciu a niečo, na čo sa počas tréningu môžete sústrediť.


 1. Začnite pomalým tempom a postupne zvyšujte intenzitu, kým sa nebudete cítiť pohodlne. Ak ste úplný začiatočník, môžete začať kombináciou chôdze a behu – pár minút behajte a potom na chvíľu prejdite na chôdzu. Postupne znižujte čas venovaný chôdzi a zvyšujte čas venovaný behu, až kým váš pobyt vonku nebude pozostávať z nepretržitého behu. Robte si pravidelné prestávky a dni oddychu, aby ste svojmu telu umožnili prispôsobiť sa novým stresovým stimulom.


 1. Vytvorenie bežeckého plánu vám pomôže zostať disciplinovaný a zaistí, že budete behať pravidelne. Začnite s jednoduchým plánom, napríklad behajte trikrát týždenne s jednoduchým cieľom, napríklad bežte 20 minút každý tréning. Postupne zvyšujte dĺžku a frekvenciu behov, vždy sa uistite, že sa cítite pohodlne.


 1. Je dôležité dbať na správnu techniku ​​behu, aby ste znížili riziko zranenia a dosiahli efektívne výsledky. Držte hlavu rovno, pozerajte sa smerom k ceste pred sebou a uvoľnite ramená. Skráťte svoje kroky a zložte nohy prirodzene, smerom dopredu. Mali by ste dýchať prirodzene, hlboko a rytmicky.


 1. Nezabúdajte, že beh je fyzicky náročná aktivita, pri ktorej váš tep prudko stúpa. Dôležitým aspektom je preto aj oddych a regenerácia. Doprajte si dostatok spánku a zaistite si dni pasívneho odpočinku, čím svojmu telu doprajte čas na regeneráciu.


 1. Vedenie záznamov s bežeckými cvičeniami, napríklad pomocou mobilných aplikácií alebo inteligentných hodiniek, môže byť veľmi užitočné. Zaznamenávanie údajov ako dĺžka tréningu, dosiahnutý čas a pocity počas behu vám umožní veľmi dobre sledovať váš progres. Môžete si tiež všimnúť akékoľvek zlepšenia a nájsť motiváciu v tom, ako sa postupne zlepšujete.


 1. Beh môže byť oveľa príjemnejší a motivujúci, ak sa pridáte k bežeckej skupine alebo si nájdete partnera na behanie. Spoločnosť iných ľudí vám môže pomôcť zostať motivovaný a vybudovať si sociálnu podporu. Beh s partnerom vám tiež môže poskytnúť príležitosť navzájom sa povzbudzovať a zlepšovať.


 1. Beh by mal byť zábavný a príjemný. Nezabudnite si tento proces užiť a užite si čas strávený v pohybe. Obklopte sa prírodou, počas behu počúvajte obľúbenú hudbu alebo podcasty, ktoré vás môžu odpútať od námahy a zvýšiť tak motiváciu.


 1. Keď sa dostanete do bodu, kedy sa beh stane súčasťou vášho životného štýlu, určite si stanovte nové ciele. Môžete skúsiť zvýšiť rýchlosť, behať na dlhšie vzdialenosti, zúčastniť sa bežeckých podujatí alebo behať v novom prostredí. Tieto ciele vám dodajú motiváciu a pomôžu vám napredovať v behu.Beh je skvelý spôsob, ako zlepšiť svoju kondíciu a zdravie. S týmto jednoduchým návodom pre začiatočníkov môžete začať svoj beh s istotou a postupne budovať svoj výkon. Pamätajte, že každý začiatok je trochu náročný, ale s trpezlivosťou, vytrvalosťou a disciplínou si môžete vytvoriť zdravý a aktívny životný štýl. Pokračujte a užívajte si výhody behu! :)